Ćwiczenia oddechowe

ĆWICZENIA ODDECHOWE
1.Robimy krótki wdech przez nos i długi wydech ustami.
2.Proponujemy dziecku zabawę „Spacer na łące”. Dziecko wyobraża sobie, że jest na łące. Podchodzi do każdego kwiatka i wącha go- wciąga powietrze nosem, zatrzymuje wdech(żeby zapamiętać piękny zapach) i wypuszcza powietrze nosem.
3.Zabawa „Huśtanie misia na brzuchu”. Prezentujemy ćwiczenie: leżymy na plecach, na brzuchu umieszczamy książkę, a na niej siedzi miś. Robimy wdech i brzuch uwypukla się; wydech i brzuch opada.
4.Łączenie ćwiczeń oddechowych z ćwiczeniami gimnastycznymi. Wdech wykonujemy z jednoczesnym podniesieniem rąk; wydech połączony z powolnym krzyżowaniem rąk z przodu lub opuszczaniem w dół.
5.Wykonanie wdechu i zdmuchiwanie świeczki (powoli, szybko) na wydechu.
6.Zdmuchiwanie kartki papieru z gładkiej powierzchni.
7.Zabawy ze słomką- przenoszenie kawałków styropianu do kubeczka, dmuchanie na styropian słomką.
8.Wydmuchiwanie baniek mydlanych przez słomkę.
9.Dmuchanie na kłębuszki waty, papierowe kulki, piłeczki.
10.Gra na organkach, trąbce, gwizdku.
11.„Chłodzimy gorącą zupę” – dmuchamy ciągłym strumieniem powietrza na ręce ułożone na kształt talerza.
12.Nadmuchujemy balony.
13.Zabawa – „który zespół najdłużej utrzyma chustkę w powietrzu”.
14.„Usypiamy lalkę” – na wydechu wymawiamy ciągle samogłoskę aaaaaaa…, a potem łączymy ją z uciszaniem otoczenia – ciiiiii…
15.„Gumowe zabawki” przysiad skulny – dzieci to zabawki, które prowadzący nadmuchuje (np. od 3 do 7 dmuchnięć) po ostatnim dmuchnięciu dzieci-zabawki przyjmują pozycję stojącą; zabawki kołyszą się na wietrze. Na sygnał prowadzącego z zabawek uchodzi powietrze, dzieci wypowiadają długie ssssss… i wolno opadają, przyjmując pozycję przysiadu skulnego.
16.Wykorzystujemy do zabaw onomatopeje (wyrazy dźwiękonaśladowcze) np.: wiatr – sz sz sz…, lokomotywa – sz sz sz…cz cz cz… wypuszczanie pary sssss…, wąż – ssss…. (na wydechu), osiołek – io io io.
17.Wymawiamy się samogłoskami – na wydechu, z wydłużeniem brzmienia samogłoski, dzieci wymawiają AAA…EEE…III…OOO…UUU…
– wymawiają samogłoski w parach: EOEO – naśladują samochód policyjny, IUIU – naśladują karetkę pogotowia, EUEU – naśladują wóz strażacki.
Można samogłoski łączyć po trzy i kolejno aż do sześciu: a e u i o y…- należy wymawiać je wolno, zwiększając tempo, zachowując precyzję wymawiania.
18.„Bawimy się zdaniami” – bierzemy duży wdech tak aby wypuszczając powietrze, w ciągu 10 sekund powiedzieć na jednym wydechu od 7 do 10 razy zdanie: Miła mała Mania.
Zdania wypowiadamy z różnym natężeniem głosu aż do szeptu. Artykułowane zdania przeplatamy liczeniem np. jeden, dwa Ola lalkę ma, jeden, dwa…. Rozpoczynamy od krótkich zdań a w miarę nabierania wprawy zwiększamy liczbę wyrazów w zdaniu.
19.Twórcza zabawa w śmiech – ćwiczymy przeponę.
– Jak śmieje się potężny mężczyzna?
– Jak śmieje się pani, dziecko, babcia, dziewczyna, chłopiec?
Śmiejemy się:     głośno – cicho
wesoło – smutno
piskliwie – tubalnie
chichotliwie – hałaśliwie.
20.Śpiewamy piosenki.
21.Recytujemy wiersze.